„Moxie“: Филм што треба да го погледне секоја жена

„Moxie“: Филм што треба да го погледне секоја жена

Меѓународниот ден на жената е датум означен не само со купување на неколку ситници, за кои се обидуваме да ги развеселиме важните жени во нашето опкружување, туку е датум што треба да нè потсетува на сите економски, политички и социјални достигнувања, за кои жените се одговорни. Затоа, треба да го вклучите во вашата листа на одлични филмови насловот што го истакнавме подолу, што ќе ве потсети на вистинското значење на феминизмот!

Филмот „Moxie“ полека, но сигурно ги руши сите рекорди на гледаност. Тоа е хумористична драма која се фокусира на девојки кои се спротивставуваат на сексистичките норми во нивното средно училиште. Главниот јунак Вивијан е сосема обичен 16-годишник чија најголема желба е да биде невидлива, сето тоа за да се избегне потсмев и понижување од други ученици, кои ги рангираат девојчињата врз основа на нивниот физички изглед. Нејзиниот живот целосно ќе се промени кога ќе се сретне со нова студентка, која ќе ја потсети дека е многу повеќе од физичкиот изглед. Заедно, со помош на мајката на Вивијан, таа ќе објави анонимна публикација, со што ќе започне вистински феминистички стимул.

Можеби ќе сакате да ги погледнете и овие 7 филмови со женски ликови кои ќе ве потсетат на сопствената сила и моќ.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар