Можете ли да замислите свет каде ќе го пронајдете идеалниот партнер преку ДНК анализа?

Можете ли да замислите свет каде ќе го пронајдете идеалниот партнер преку ДНК анализа?

За момент, замислете живот во кој не треба да одите на големи состаноци, за после неколку месеци да сфатите дека не е таа личност за вас, или да губите време на врски за неколку години, кои едноставно не ве прават среќни и исполнети, но наместо тоа преку апликација, можете многу лесно да го пронајдете профилот на личноста што совршено ви одговара. Можеби звучи како одлично решение на почетокот, но дали е навистина така?

Одговорот на ова прашање ќе го даде новата напната серија „The One“, која веќе го привлече вниманието на публиката ширум светот. Оваа серија е базирана на истоимената книга на Џон Марс, која со гордост ја носи титулата на најдобра серија во доменот на научна фантастика во 2018 година, според Волстрит журнал. Нејзиниот заговор многу нè потсетува како да е дел од една од епизодите на серијата „Black Mirror“, па затоа брилијантно покажува колку технологијата може да ја наруши нашата реалност и да го отежне животот, а она што е всушност застрашувачко е тоа навистина во блиска иднина можеме да замислиме еден ваков свет. Главната протагонистка Ребека Веб (Хана Вер), научникот и извршен директор на компанијата зад спојувањето на паровите врз основа на нивната ДНК, ја разви целата оваа идеја со благородна цел – дека мажот никогаш повеќе не поминува низ болен период на прекин и дека сите добива шанса да помине живот со личност која му одговара во сè. Но, некаде целиот овој процес тргна наопаку, и не е сè толку чудесно и добронамерно, ќе откриете веќе во првата епизода и веруваме дека ќе го гледате остатокот од серијата во еден здив!

Moжеби ќе ве заинтересираат и овие 5 серии што треба да ги гледате ако се чувствувате изгубено.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар