За пролетно попладне: 4 филмови што го слават животот и сите негови убавини

За пролетно попладне: 4 филмови што го слават животот и сите негови убавини

Пролетта секогаш носи со себе ентузијазам и желба за големи животни промени. Периодот на будење на природата ја буди и енергијата во вас што ја имате акумулирано во текот на зимата. Затоа, не треба да бидете изненадени што во тој период сте поактивни, повеќе се дружите и гледате филмови и серии кои ќе ве инспирираат и ќе ве потсетуваат колку е прекрасен и убав животот. Овие 4 филмови ќе ве инспирираат и ќе ве натераат да станете повесели и поведри.

„Почетници“ („Beginners“)

Филмот „Почетници“ е прекрасна приказна која докажува дека никогаш не е доцна да тргнете по патот по којшто отсекогаш сте сакале да одите. Оливер, 38-годишен графички дизајнер, ќе ве однесе на петгодишно патување составено од низа меѓусебно поврзани моменти што се случиле во период од пет години. Пред пет години, прво умира неговата мајка, а потоа неговиот татко признава дека е хомосексуалец и започнува заеднички живот и отворена врска со многу помлад маж. Кога дознава дека неговиот татко има рак, Оливер решава да му се приближи и да открие сè за неговиот нов живот. Сето ова го наведува да се сретне со една убава француска актерка со која решава да започне врска. Оваа прекрасна приказна е полна со сцени кои го слават животот и ќе ве потсети дека преку сопствената животна авантура треба да ги правите оние работи што го забрзуваат чукањето на срцето.

„Чарли Бартлет“ („Charlie Bartlett“)

Светската кинематографија е полна со млади тинејџерски ликови кои многупати нè научија на многу повеќе работи за животот отколку возрасните околу нас. Чарли Бартлет е еден таков лик. Чарли живее во огромна куќа со мајка што е во депресија и се бори со сопствените демони. Неговиот татко е во затвор поради затајување данок, што дополнително ја комплицира целата негова приказна. Откако го исфрлиле од неколку приватни училишта, Чарли е принуден да оди во државно училиште, каде што започнува вистинска авантура продавајќи лекови за нерви и советувајќи ги своите соученици на сесиите што ги одржува во училишниот тоалет. Преку својата и приказната за ликовите што ги среќава, Чарли ќе ве научи дека животот започнува само кога ќе ги ослободите сопирачките и ќе престанете да живеете во вашата удобна зона.

„Животот како дом“ („Life as a House“)

Кога Џорџ дознава дека умира од рак, тој одлучува да ги помине последните денови покрај море и да изгради куќа на остатоците од куќата што му ја оставил неговиот покоен татко. Неговата единствена желба е да ја изгради таа куќа со неговиот син Сем, кој одбива да му се придружи. Но, Џорџ не се откажува од својот план и заедно со својата поранешна сопруга му даваат до знаење на Сем дека тој мора да оди. Сем првично одбива да соработува, а кога ќе останат без пари, единствениот извор на приход лежи во помагањето во изградбата на куќата. Сем и Џорџ наскоро почнуваат да се зближуваат, а во нивното дружење и работење заедно има голем број животни лекции од кои ќе научите многу.

„Низ универзумот“ („Across the Universe “)

Едноставно е невозможно да се опишат некои филмови, а таков е мјузиклот „Низ универзумот“. Наречен по истоимената песна од Битлси, филмот е придружуван од песни од група која совршено се вклопува во приказната за љубовта, револуцијата и борбата против војната во Виетнам. Џуд и Луси, главните ликови на овој живописен филм, ќе ве одведат низ неверојатна приказна и ќе ве потсетат дека за љубовта и слободата во животот секогаш мора и треба да се борите.

Прочитајте кои неверојатни шпански филмови и серии вреди да ги изгледате.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар