Неверојатни шпански филмови и серии што вреди да ги изгледате

Неверојатни шпански филмови и серии што вреди да ги изгледате

Некои од најголемите романи и филмови во светот се на шпански јазик, а ние денес решивме да споделиме неколку неверојатни шпански филмови што вреди да ги изгледате.

Неверојатни шпански филмови и серии што вреди да ги изгледате

1. Valeria (Валерија)

Првата сезона излезе во 2020 година со осум епизоди. Оваа серија раскажува за писателка која се бори и се обидува да го најде својот пат. Валерија, која постојано е охрабрена од нејзиниот издавач да пишува еротска литература, го поминува своето време во огледало за тоа какво чувство е вистинското задоволство. Само по некое време таа сфаќа дека тоа е нешто што недостасува во нејзиниот живот. Таа носи одлуки што го менуваат животот, останува во бракот кој не е одличен и речиси го саботира својот живот принудувајќи се на некои работи што навистина не ги сака и продолжува да живее и други благи авантури. Она што навистина останува постојано низ сè е нејзината банда од најдобри пријателки. Четирите жени покажуваат какво треба да биде вистинското сестринство. Филмот ве учи никогаш да не ги земате вашите најдобри пријателки здраво за готово, но и да излезете од вашата зона на комфор и да го следите вашето срце.

2. Selena (Селена)

И покрај тоа што оваа неодамнешна серија на Нетфликс не е на шпански јазик, но овој јазик игра главна улога во животот на главниот јунак. Карактерот на Селена Квинтаниља се базира на истоимена пејачка од реалниот живот, која во краткиот век од нејзиниот живот направи бран во музичката индустрија текс-мекс со својот музички талент. Во серијалот, други ликови често и кажуваат на Селена: „Твојот успех е наш успех“. За разлика од многу уметници кои тргнуваат по таков пат поради својата страст, Селена на почетокот започна да пее за да може нејзиното семејство да преживее.

3. Elisa & Marcella (Елиса и Марсела)

Друга приказна заснована на вистински настани e приказната за Елиса и Марсела – две многу истакнати жени во историјата со име Елиса Санчез Лорига и Марсела Грасија Ибеас. Двете легално се венчаа во Шпанија во 1901 година. Бидејќи тоа беше единствен начин пред да се легализираат истополовите бракови, Елиса се маскираше во маж по име Марио Санчез. Двојката подоцна беше затворена кога црквата дозна за тоа, но за време на нивниот живот, нивниот брак не можеше да биде осуден. Филмот Елиса и Марсела ни дава детален преглед на животот на овие жени и колку тие морале да се борат за да останат заедно.

4. Amar (Сакање)

Филмот ја истражува темата на младата љубов што ти го крши срцето. Двајца млади средношколци Лора и Карлос се во раната фаза на нивната романтична врска, што за повеќето реалисти може да изгледа бизарно. Кога реалноста ќе ги погоди Лора и Карлос, распрснува сјајниот меур од романса, а потоа започнува болниот дел. Разведената мајка на Лора е исто така силна тема во филмот. Таа е во брак од 17-годишна возраст и сè уште се бори да живее сама по разделбата со таткото на Лора. Таа е таа што ја учи Лора како да биде економски независна на 7-годишна возраст.

5. Dark Desire (Црна желба)

Секој што е запознаен со шпанските трилери, дефинитивно треба да ја гледа оваа серија, бидејќи ве држи на работ поголемиот дел од времето. Алма е професор по право и ги фокусира повеќето од своите предавања врз поимот фемицид. Ова главно ја формира темата на серијата, но исто така и прељубата, бракот, невозвратената љубов и имплицитниот сексизам. И покрај тоа што Алма е успешна жена, таа се труди да не го надмине рангот на нејзиниот сопруг. Таа ги потиснува своите желби и се чувствува виновна кога конечно ќе ги испушти тие окови. Приказната понатаму има неколку изненадувачки пресврти како соодветен трилер и ја држи публиката љубопитна до крајот!

Можеби ќе сакате да ја погледнете и оваа нова шпанска серија насловена „El desorden que dejas“.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар