Дали знаевте дека таблетите за контрацепција можат да имаат големо влијание врз изборот на партнерот?

Дали знаевте дека таблетите за контрацепција можат да имаат големо влијание врз изборот на партнерот?

Сара Е. Хил е автор на книгата „This is your brain on birth control“ („Твојот мозок на таблети за контрацепција“) во која таа вели дека таблетите за контрацепција не само што ги загрижуваат симптомите на здравјето, туку и врските.

Дали знаевте дека таблетите за контрацепција можат да имаат големо влијание врз изборот на партнерот?

Постојат многу причини зошто и како ги избираме нашите животни партнери – изглед, социјален статус, заеднички вредности. Но, што би рекле ако знаете дека таблетите за контрацепција влијаат и на тоа дали ве привлекува вашиот партнер? На пример, ако сте го запознале вашиот партнер додека не сте биле на таблети, па сте почнале да ги пиете, тоа може да влијае на вашата врска, т.е. Сара Е. Хил објасни на својот блог како таблетите едноставно влијаат на хормоните. И ние сме нашите хормони, ние сме она што тие не одредуваат да бидеме. Ние можеме да управуваме со нив, но тие управуваат со нас на крајот на денот.

Нејзината книга дава добри лекции за секој што се бори со хормоните, репродуктивното здравје, сексуалноста. Во западната медицина, овие таблети се лек за многу нерамнотежи и болести, а според гинеколозите, тоа предизвикува помала штета отколку што болеста би носела при решавање на низа други проблеми. Но, тоа носи и голем број проблеми што значи дека ги блокира чувствата, а според Сара Е. Хил, овие таблети можат драстично да влијаат на текот од вашиот живот со несоодветен партнер.

Прочитајте и дали антибиотиците можат да ја намалат ефикасноста на таблетите за контрацепција?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар