Досада во врската? Има причини и решение за тоа!

Досада во врската? Има причини и решение за тоа!

Според експертите за интимност Марла Матенсон и Џулијан Калкер, во последната година, многу парови доживеале монотонија во врската.

Досада во врска? Има причини и решение за тоа!

Тие го нарекуваат вечен вртлог на стрес и досада што ја „цица“ страста и забавата од врската. Сите јадат исти оброци затоа што е невозможно да се оди во ресторан. За секого, сексот се состои во повторување на истите пози. Секој се обидува да го преживее моменталниот внатрешен хаос. Тие велат дека играта во врската е решението, но тоа не мора да биде поврзано само со секс. Тоа можат да бидат и забавни активности во кои ќе бидат вклучени и двајцата партнери. Играта, која природно им доаѓа на децата, полека исчезнува од животот на луѓето како што растат. Дури и кога некој останува разигран, честопати се предупредуваат за детско однесување. Со воведување сексуална и несексуална игра во врска, љубовниот статус, кој во пандемијата доби форма на пријателска и цимерна врска, ќе се промени на подобро. Докажано е дека играта позитивно влијае на луѓето. Некои од придобивките на играта се:

Позитивно влијание врз физичкото и менталното здравје

Со играње, ја зголемувате физичката активност, што позитивно влијае на физичкото здравје. Но, исто така, играјќи, придонесувате за ментално здравје, а причината за тоа е смеата и чувството на исполнетост што ги носи играта.

Подобрување на присуството и будност

Длабокото дишење, јогата и медитацијата не се единствените активности што ќе ве вратат во сегашниот момент. Играта исто така ве тера да се разбудите и целосно да се претставите и да се слушате себеси и вашиот партнер. Без разлика дали станува збор за игра на маса, сексуални игри и предигра или танцување и некоја друга физичка активност што е забавна – препуштете се на нив целосно и уживајте во секој момент.

Поголема физичка и емоционална врска

Желбата за секс во вакви ситуации предизвикани од пандемијата генерално се намалува. Затоа, не грижете се ако нешто слично се случи со вас или вашиот партнер. Овој проблем можете да го решите со несексуална игра. Имено, се покажа дека платонската игра и моментите на поврзување кои немаат никаква врска со интимните допири ги поврзуваат луѓето и доведуваат до интимност.

Овие 8 знаци покажуваат дека веќе не сте вљубени во партнерот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар