Слики на човечки тела претставени како геометриски фигури!

Слики на човечки тела претставени како геометриски фигури!

Живи бои и геометриски форми се спојуваат во апстрактната уметност на Георги Курасов. Сликарот го искажува својот интерес за прикажување човечки фигури преку стил на сликање кој ги нагласува пресечените линии и слободата на изразување. Оваа комбинација резултира со калеидоскопски платна во кои доминираат истакнати ликови и надреални позадини.

Слики на човечки тела претставени како геометриски фигури!

Курасов ги искривува и машките и женските тела во екстремни размери, од екстремната точка на зглобот до рамената и лицата. Овие стилски избори не служат само за трансформирање на човечката фигура, туку и за спојување на овие луѓе со нивните „искривени“ средини. Освен тоа, сликите на Курасов исто така покажуваат интерес за модата. Некои од неговите најпривлечни женски фигури се облечени во гламурозна вечерна облека што потсетува на естетиката на Арт Деко.

Слики на човечки тела претставени како геометриски фигури!

Слики на човечки тела претставени како геометриски фигури!

Слики на човечки тела претставени како геометриски фигури!

Слики на човечки тела претставени како геометриски фигури!

Слики на човечки тела претставени како геометриски фигури!

Слики на човечки тела претставени како геометриски фигури!

Слики на човечки тела претставени како геометриски фигури!

Слики на човечки тела претставени како геометриски фигури!

Откако ги погледнавте овие дела, можеби ќе сакате да ги погледнете и инспиративните приказни зад најпознатите уметнички слики во светот.

Извор: mymodernmet.com


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар