Скулптури со моќни пораки за човештвото

Скулптури со моќни пораки за човештвото

Уметноста има за цел да ни ја врати вербата во животот и во човештвото. Многу градови ширум светот се дом на прекрасни модерни уметнички дела кои влеваат стравопочит, изработени од камен и метал и најчесто сместени на улиците или градските плоштади. Сите овие скулптури ја демонстрираат креативноста и капацитетот на човечкиот ум, но понекогаш носат и моќна порака Погледнете го во продолжение нашиот список на импресивни скулптури кои сигурно ќе ве остават без здив.

Скулптури со моќни пораки за човештвото

„Моќта на природата“, Lorenzo Quinn

Скулптури со моќни пораки за човештвото

„Џин“, Giambologna

Скулптури со моќни пораки за човештвото

„Љубовна скулптура“, Alexander Milov

Скулптури со моќни пораки за човештвото

„Раката која се грижи“, Eva Oertli и Beat Huber

Скулптури со моќни пораки за човештвото

„Транзиција“, Jerzy Kalina

Скулптури со моќни пораки за човештвото

„Океан Атлас“, Jason de Caires Taylor

Скулптури со моќни пораки за човештвото

Скулптура на Нелсон Мандела, Jonathan Burton

Скулптури со моќни пораки за човештвото

„Непознат бирократ“, Magnús Tómasson

Скулптури со моќни пораки за човештвото

Скулптура на пајак, Louise Bourgeois

Откако ги погледнавте овие скулптури, можеби ќе сакате да погледнете и како уметник создава неверојатни скулптури од рециклирано железо.

Извор: archidesiign.com


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар