куќа | Кафе пауза - Part 4

За да имате пари во куќа: 10 народни верувања за привлекување пари

Начинот на кој се справувате со парите, па дури и положбата на метлата во куќата, според старите народни верувања, може да влијаат на финансиската ситуација во домот.
Датум: 18 сеп 2014
, Автор:

Мал, романтичен дом од соништата

Слатко спакувано во приколка, ова романтично прибежиште е одличен избор за викенд далеку од градските гужви, во лето или пак во зима.
Датум: 16 јун 2014
, Автор:

Неверојатна куќа чиј дизајн е инспириран од пеперутка

Имајќи ја на ум замислата на клиентот пеперутки да ја посетуваат оваа област како инспирација, архитектите ја поделиле куќата на 3 помали павилјони...

Како наутро се будат хороскопските знаци?

Замислете дека сите хороскопски знаци живеат во една заеднична куќа. 6 часот наутро е, и време е да почнат да се подготвуваат за денот пред нив...
Датум: 25 мар 2014
, Автор:

Архитектонско совршенство во Холивуд во сопственост на Авичи

Имајќи ја предвид нејзината локација на падините на Холивуд Хилс, овва прекрасна куќа и не може да нуди ништо друго освен ваков убав поглед над Лос Анџелес.

Од ништо до куќа од соништата за само 6 недели

За само 9.000 долари и 6 недели, Стив Арин успеал да го изгради својот дом од соништата во Тајланд.

Интелигентен систем за осветлување кој нема никого да разбуди

Необичен систем за ноќно осветлување кое комбинира сензори за движење и ЛЕД светилки.

Модерен дом стратешки поставен помеѓу дрвја

Наместо да ја уништува природата и да го менува пределот, архитектот Кеисуке Кавагучи решил да го создаде овој модерен дом кој е во целосна хармонија со дрвјата.

Одлична хобитска куќа инспирирана од делата на Толкин

Оваа мала куќа е инспирирана од хобитските куќи, а ја дизајнирал архитектот Питер Арчер, за еден огромен обожавател на Толкин.

Луксузна колиба лоцирана во африканската дивина

Распослана на површина од 4.800 хектари земја во африканската дивина, оваа куќа во Јужна Африка е совршена за оние кои сакаат луксуз, изолираност и приватност.

Монтажна куќа за живеење која се склопува за само 4 часа

За цена од 12.000 евра ќе добиете дневна соба, бања, кујна и спална соба, а собите се распоредени на три нивоа.

Би можеле ли да живеете во оваа куќа?

Архитектката Мејси Милер долго време посакувала да има свое место за живеење, но не сакала да ги носи на грб трошоците за хипотека, па затоа решила да си изгради, свој компактен дом...