Модерен дом стратешки поставен помеѓу дрвја

Модерен дом стратешки поставен помеѓу дрвја

Оваа необична куќа се наоѓа во близина на градот Јонаго, Јапонија и на прв поглед изгледа како да е расфрлана без план низ шумата. Но, сепак постои многу добра причина за нејзиниот изглед. Наместо да ја уништува природата и да го менува пределот, архитектот Кеиске Кавагучи од студиото K2 Design решил да го создаде овој модерен дом кој е во целосна хармонија со дрвјата.

Модерен дом стратешки поставен помеѓу дрвја

Ентериерот е поврзан преку кратки и мали ходници, додека пак дневниот простор е сместен на вториот кат за да може да се овозможи најголема удобност во текот на сите сезони. Станарите на овој начин ја избегнуваат влажноста и топлината која се подигнува од земјата во текот на летото, но истовремено им е топло и за време на зимата кога надвор има и до 2 метра снег.

Модерен дом стратешки поставен помеѓу дрвја Модерен дом стратешки поставен помеѓу дрвја Модерен дом стратешки поставен помеѓу дрвја Модерен дом стратешки поставен помеѓу дрвја Модерен дом стратешки поставен помеѓу дрвја Модерен дом стратешки поставен помеѓу дрвја Модерен дом стратешки поставен помеѓу дрвја Модерен дом стратешки поставен помеѓу дрвја


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар