Океан од жолти цвеќиња кој ќе ве остави без зборови

Океан од жолти цвеќиња кој ќе ве остави без зборови

За време на пролетта, целата област Луопинг која се наоѓа во источен Јунан, Кина се претвора во неверојатен океан од цвеќиња. Само во тоа кратко време од годината цвеќињата се целосно расцветани и токму затоа оваа област станува едно од најомилените места за фотографите ширум светот. Тие постојано се обидуваат најдобро што можат да ја фатат со своите фотоапарати оваа спектакуларна глетка од бескрајни низини со светло жолти цвеќиња.

Океан од жолти цвеќиња кој ќе ве остави без зборовиОкеан од жолти цвеќиња кој ќе ве остави без зборови

Миризбата на расцветаните цветови која целосно го исполнува воздухот не ги привлекува само луѓето, туку и пчелите кои исто така се редовни посетители за време на пролетта. Но и покрај сè, убавината на жолтиот океан од цвеќиња кои полека се лулаат на нежниот ветар ни овозможува глетка која изгледа како да е од некој сосема различен свет. Погледнете како фотографката Лан Лин го доловува овој природен спектакл преку нејзините фотографии од Луопинг.

Океан од жолти цвеќиња кој ќе ве остави без зборови Океан од жолти цвеќиња кој ќе ве остави без зборови Океан од жолти цвеќиња кој ќе ве остави без зборови Океан од жолти цвеќиња кој ќе ве остави без зборови Океан од жолти цвеќиња кој ќе ве остави без зборови Океан од жолти цвеќиња кој ќе ве остави без зборови Океан од жолти цвеќиња кој ќе ве остави без зборовиОкеан од жолти цвеќиња кој ќе ве остави без зборови


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар