Одлична хобитска куќа инспирирана од делата на Толкин

Одлична хобитска куќа инспирирана од делата на Толкин

Оваа мала куќа е инспирирана од хобитските куќи, а ја дизајнирал архитектот Питер Арчер, за еден огромен обожавател на Толкин.

Одлична хобитска куќа инспирирана од делата на Толкин

Куќата е изградена во Пенсилванија, а претставува личен музеј на обожавателот, каде што тој ќе може да си ги чува сите работи кои ги поседува, а се некако поврзани со Толкин. Колекцијата на овој човек е градена повеќе од 30 години и содржи безброј книги, играчки, фигури и други колекционерски предмети.

„Пред да го почнам проектов ја прочитав „Хобит“ и ги гледав трите продолженија на „Господарот на прстените“, но најважно, разгледав огромен број скици кои ги има нацртано Толкин за да ги илустрира работите кои ги замислил.“ – вели Питер

Одлична хобитска куќа инспирирана од делата на Толкин Одлична хобитска куќа инспирирана од делата на Толкин Одлична хобитска куќа инспирирана од делата на Толкин Одлична хобитска куќа инспирирана од делата на Толкин Одлична хобитска куќа инспирирана од делата на Толкин Одлична хобитска куќа инспирирана од делата на Толкин Одлична хобитска куќа инспирирана од делата на Толкин Одлична хобитска куќа инспирирана од делата на Толкин


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар