Монтажна куќа за живеење која се склопува за само 4 часа

Докторот Мајк Пејџ ја има конструирано оваа компактна куќа „QB2“ со јасна идеја, да се реши проблемот со станбениот простор во Велика Британија. Оваа монтажна куќа е висока 3, а широка 4 метри и во неа е предвидено да живеат максимум двајца. Најинтересно е тоа што може да се склопи за само 4 часа.

Монтажна куќа за живеење која се склопува за само 4 часа

За цена од 12.000 евра ќе добиете дневна соба, бања, кујна и спална соба, а собите се распоредени на три нивоа. Скалите во куќата служат и како простор за складирање работи, а секое ќоше е паметно искористено. Зависно од мебелот кој сакате да го вклучите во вашата куќичка, цената може да достигне и до 53.000 евра.

Монтажна куќа за живеење која се склопува за само 4 часа Монтажна куќа за живеење која се склопува за само 4 часа

Главна предност на оваа куќа е тоа што за нејзиното поставување во Велика Британија не е потребна дозвола, бидејќи е пониска од 4 метра. Поради своите димензии, во Британија оваа куќа има ист статус како приколка, па се очекува да биде голем хит.

„Куќата ‘QB2‘ е практична и едноставно се склопува. Доколку некој знае да склопи полица купена од ИКЕА, ќе може да ја склопи и оваа куќа“ – вели Пејџ.
Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар