коктел | Кафе пауза

Рецепт за легендарниот коктел Куба Либре

Понекогаш едноставните комбинации се највкусни, а вистински доказ за тоа е коктелот Куба Либре!

Рецепт за вкусен есенски коктел од само 4 состојки

Есенската верзија од овој коктел ќе ја направите со додавање јаболков сајдер.

Летен нискокалоричен коктел од малини што ќе стане вашиот нов омилен пијалак

Ако сте во потрага по нов летен пијалак што ќе ве освежи, овој коктел дефинитивно ќе се најде на врвот на вашата листа на омилени пијалаци.

Како сладолед во чаша: Рецепт за фантастичен коктел од кокос, текила и лимета

Зад името „oleo saccharum“ се крие одличен додаток за коктели, но и за безалкохолни пијалаци кои не е тешко да се подготват.

Рецепт за микелада – мексикански коктел што лади и гори во иста голтка

Освежувачки и пикантен, мексиканскиот коктел од пиво и лимета ќе ве разлади и ќе ве опушти.

Петок е совршен ден за коктел, а ние го имаме најдобриот рецепт

Предлагаме коктел наречен Палома - класик кој вклучува текила и сок од грејпфрут.

Палома: Едноставен рецепт за коктел со текила кој е конкуренција на Маргарита

Палома е мексиканска класика и злобна конкуренција на најпознатиот пијалак базиран на текила - Маргарита, и ако имате шише текила, лесно можете да направите еден од овие два пијалаци.

Освежувачки коктел со диња и босилек

Денес решивме да ви споделиме нешто поразлично, односно коктел со диња и босилек. Знаеме дека сите го користите зелениот босилек, но за овој рецепт ќе ви биде потребен виолетовиот.

Летен коктел од капини и хибискус

Летната сезона е одлична за уживање во најдобрите коктели. Овој коктел од капини и хибискус е токму еден од оние одлични и разладувачки коктели во кои можете да уживате сами или заедно со пријателите.

Викенд коктел: Кафе со вотка

Овој коктел од кафе со вотка е повеќе од класичен коктел. Совршената комбинација од вотка, ликер од кафе и млеко со мирис на ванила е вкус кој може да се сервира во било кое време од годината.

Незаборавен леден коктел со кафе и сируп од цреши

Започнете го викендот на вистинскиот начин!