Викенд коктел: Кафе со вотка

Викенд коктел: Кафе со вотка

Овој коктел од кафе со вотка е повеќе од класичен коктел. Совршената комбинација од вотка, ликер од кафе и млеко со мирис на ванила е вкус кој може да се сервира во било кое време од годината.

Викенд коктел: Кафе со вотка

Потребни состојки:

  • 1 лажица топла вода
  • 1 лажица инстант кафе
  • 1 лажица мед или шеќер или по вкус
  • 70 милилитри вотка
  • 2 до 3 лажици ликер од кафе или рум
  • 2 до 4 лажици млеко по избор
  • 1/4 лажичка екстракт од ванила

Начин на подготовка:

  1. Комбинирајте ја топлата вода, инстант кафето и медот во еден сад. Мешајте со миксер за 2 до 3 минути. Можете и без миксер, но тогаш ќе ви треба повеќе време. Треба да добиете мека смеса.
  2. Наполнете една чаша со мраз. Додајте ја вотката, ликерот од кафе и екстракт од ванила. Додајте го млекото и промешајте. Додадете ја смесата од инстант кафето и уживајте.

Пробајте го и овој рецепт за малезиско кафе со чај.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар