Како да ги мотивирате децата да носат маска и да им објасните зошто е тоа важно

Како да ги мотивирате децата да носат маска и да им објасните зошто е тоа важно

Иако порано хируршките маски најчесто ги носеа здравствените работници, носењето маска стана секојдневие поради моменталната пандемија во светот. Целата ситуација е особено збунувачка за децата. Експертите велат дека треба да им се објасни на децата зошто сите носат маски. Исто така, неопходно е да им објасните на детски јазик што е коронавирус. Покрај тоа, треба да им се даде доволно време за да ја разберат и прифатат ситуацијата, да се ослободат од сè што не им е јасно и да им се даде секаков вид поддршка.

Како да ги мотивирате децата да носат маска и да им објасните зошто е тоа важно

Маските покриваат голем дел од лицето, а поради тоа децата не се во можност да го пронајдат она што го бараат кај другите, а тоа е насмевката. Ова ги прави децата да се чувствуваат несигурно, но со едноставен разговор тие ќе разберат зошто е тоа така. За некои деца, носењето маска создава непријатност, додека другите веќе долго време се навикнати. Погледнете што можете да направите за да го мотивирате вашето дете да носи маска.

Охрабрете ги децата да ги украсуваат своите маски

На овој начин децата ќе се чувствуваат како да имаат контрола врз ситуацијата. Можете да ги украсите маските заедно со различни бои или со што сакаат тие.

Направете го носењето маска забавно

Со маски и игра децата ќе влезат во улогата на лекарите и другите медицински професионалци и ќе се грижат за своите играчки.

Дајте им време да се навикнат на маските

Ако сте меѓу луѓето кои сè уште ги следат препораките на надлежните институции и редовно носат маски надвор, дозволете им на вашите деца да носат маски пред да ја напуштат куќата и на тој начин создадете им навика.

Прочитајте и за овие 7 работи на кои нè научи пандемијата и кои треба да продолжиме да ги практикуваме.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар