Како сладолед во чаша: Рецепт за фантастичен коктел од кокос, текила и лимета

Како сладолед во чаша: Рецепт за фантастичен коктел од кокос, текила и лимета

Зад името „oleo saccharum“ се крие одличен додаток за коктели, но и за безалкохолни пијалаци кои не е тешко да се подготват. Сè што треба да направите е да ставите кора од портокал, лимета или лимон во шеќер за да ги извлече маслата од цитрусното овошје. По неколку часа на собна температура ќе добиете мирислив сируп. Можете да го додадете во вкусен коктел од кокос и лимета, кој оди заедно со текила.

Како сладолед во чаша: Рецепт за фантастичен коктел од кокос, текила и лимета

Потребни состојки:

За „oleo saccharum“:

2 големи лимети

2 големи лимони

3 лажици шеќер

За коктелот:

120 мл текила

120 мл кокосово млеко

60 мл сок од вар

3 и 1/2 до 4 чаши мраз

Свежо рендано морско оревче, за сервирање

Начин на подготовка:

1. Направете „oleo saccharum“: Излупете ги лиметите и лимоните, избегнувајќи ја белата кожа под кората и ставете ги заедно со шеќерот во поголема тегла со капак. Затворете ја добро и протресете ја, а потоа оставете ја на собна температура најмалку три часа, повремено тресејќи ја теглата.

2. Отворете ја теглата со кората и шеќерот и додајте ја текилата. Затворете ја и протресете силно за да се раствори шеќерот. Процедете низ ситно сито, притискајќи ја кората за да се ослободите од маслата.

3. Додајте ги кокосовото млеко, сокот од лимета и мразот и измешајте во блендер или со миксер за да се изедначи смесата. Ако сакате да биде погусто, додајте повеќе мраз и измешајте. Турете го пијалакот во чаши, посипете со морско оревче и украсете со парчиња лимета.

Погледнете го овој рецепт за микелада – мексикански коктел што лади и гори во иста голтка.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар