Рецепт за микелада - мексикански коктел што лади и гори во иста голтка

Рецепт за микелада – мексикански коктел што лади и гори во иста голтка

Што е солено, зачинето, вкусно и освежувачко во иста голтка? Ако никогаш не сте пробале микелада, не знаете што пропуштате. Освежувачки и пикантен, мексиканскиот коктел од пиво и лимета ќе ве разлади и ќе ве опушти.

Рецепт за микелада - мексикански коктел што лади и гори во иста голтка

Потребни состојки:

  • 360 мл неутрално пиво
  • 1 лажичка чили во прав
  • 1/2 – 1 лажичка сол
  • 60 мл сок од лимета
  • 2 лажички лут сос (табаско, сирача)
  • неколку капки соја сос
  • парчиња лимета
  • мраз

Начин на подготовка:

1. Во плитка чинија измешајте сол и чили во прав. Намачкајте ги рабовите на чашата со парчиња лимета и превртете ги во чинијата за да се обложат со зачините.

2. Турете ги сокот од лимета, лутиот сос и соја сосот во чаша и измешајте полека. Наполнете ја чашата со мраз, а потоа со пиво. Измешајте полека, украсете со лимета и послужете.

Прочитајте кои освежувачки пролетни коктели не ѝ штетат на вашата линија.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар