Како изгледале некои од најпознатите продукти кога прв пат се појавиле на пазарот?

Како изгледале некои од најпознатите продукти кога прв пат се појавиле на пазарот?

Овие изуми ги користиме секојдневно и имаат важен дел во нашиот живот. Но сигурно сте свесни дека тие биле многу поразлични кога прв пат биле измислени. Во продолжение ќе погледнете фотографии од првите модели на производите на Епл, па сè до првата паста за заби на Колгејт.

1. Првиот компјутер на Епл

Еве како изгледал првиот компјутер кој бил наречен Епл-I. Бил произведен во 1976 година, а тогашното име на компанијата било „Apple Computer Company“.

2. Првиот автомобил на Форд

(2)kako-izgledale-nekoi-od-najpoznatite-produkti-koga-prv-pat-se-pojavile-na-pazarot-kafepauza.mk

Денес еден од најпознатите брендови на автомобили е Форд. На фотографијата е нивниот прв автомобил кој бил наречен Форд Модел A.

3. Првиот телевизор на Самсунг

Денешните телевизори на оваа компанија се тенки колку еден смартфон. Нивниот прв изум бил наречен P-3202 и изгледал токму вака.

4. Првиот Бош фрижидер

(4)kako-izgledale-nekoi-od-najpoznatite-produkti-koga-prv-pat-se-pojavile-na-pazarot-kafepauza.mk

Интерес модел зарем не?

5. Првата верзија на Виндоус

(5)kako-izgledale-nekoi-od-najpoznatite-produkti-koga-prv-pat-se-pojavile-na-pazarot-kafepauza.mk

Денес Виндоус е најпознатиот оперативен систем, но тој изгледал многу поразлично кога прв пат се појавил на пазарот.

6. Првиот Сименс мобилен телефон

Мобилните телефони не биле отсекогаш мали. Првиот модел на Сименс бил наречен Мобилтелефон Ц1.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар