галаксија | Кафе пауза

Изгледа како да не е од Земјата: Сигурно не сте виделе ваква печурка досега

Оваа печурка е идентификувана во 1942 година и е посебна по тоа што нејзините плодоносни структури се одделуваат и ослободуваат спори кои светкаат како диско топки.

11 неверојатни факти за Млечниот пат

Знаеме дека галаксијата е полна со ѕвезди, супернови, енергија и темна материја, но таа сè уште крие бројни мистерии.

Погледнете ја величествената галаксија Андромеда од едно швајцарско село

И покрај тоа што Андромеда е најблизу до нас, сепак зборуваме за оддалеченост од околу 2,5 милиони светлосни години.

20 фотографии кои покажуваат дека можеме да ги допреме ѕвездите

Не можеме, а да не се запрепастиме од тајните кои ги крие нашиот универзум.
Датум: 25 фев 2016

11 неверојатни фотографии кои ќе ви покажат колку всушност е мала планетата Земја

Во продолжение погледнете ги овие неверојатни фотографии за нашиот свет кои покажуваат колку навистина е малечка Земјата во споредба со другите ѕвезди и планети.

14 несоборливи научни откритија кои тврдат дека постојат вонземјани

Секој од нас е изграден од атоми, што некогаш биле дел од ѕвезда што експлодирала, вклучувајќи јаглерод, азот и кислород - фундаменталните состојки на животот.
Датум: 13 дек 2015

Неверојатен нов тренд: Коса со боите на галаксиите

Што мислите, дали и вие би се осмелиле да го пробате овој тренд?

Филм: Чувари на галаксијата (Guardians of the Galaxy)

Група од интергалактички криминалци се приморани да работат заедно со цел да го спасат универзумот...

Бескрајноста на универзумот минијатуризирана во импресивни фотографии

Самата помисла да се минијатуризира нешто толку огромно како космосот е навистина фасцинантно...

Луди факти за Вселената

Сте се запрашале ли некогаш што би се случило ако Месечината беше поблиску до Земјата? Или пак, од што се составени планетите?

Фасцинантни фотографии од вселената

Фотографии кои барем на момент ќе ве оттргнат од секојдневноста и ќе ви покажат малку поинаква реалност од онаа која сите ние сме навикнати да ја гледаме.
12