Изгледа како да не е од Земјата: Сигурно не сте виделе ваква печурка досега

Изгледа како да не е од Земјата: Сигурно не сте виделе ваква печурка досега

Elaeomyxa Cerifera е идентификувана во 1942 година и е посебна по тоа што нејзините плодоносни структури се одделуваат и ослободуваат спори кои светкаат како диско топки. Оваа фасцинантна печурка изгледа како минијатурна галаксија.

Изгледа како не е од Земјата: Сигурно не сте виделе ваква печурка досега

Може да се најде на големите трупци покриени со мов во областа Тасманија, и тоа само ако внимателно се разгледа околината. Ретки се среќниците што имаат можност да ја видат во живо.

Една од нив е Сара Лојд, научник која поминува многу од своето време истражувајќи и фотографирајќи разни печурки. Таа се заинтересирала за овие печурки откако пронашла неколку примероци на својот имот.

Оттогаш, таа постојано се враќа кај нив и нурнува во нивниот мал свет. Наполнила дури 1700 кутии од кибрити со разни видови минијатурни печурки, а во продолжение погледнете дел од нејзината колекција.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sarah Lloyd (@sarah.lloyd.tasmania) on

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sarah Lloyd (@sarah.lloyd.tasmania) on

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sarah Lloyd (@sarah.lloyd.tasmania) on

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sarah Lloyd (@sarah.lloyd.tasmania) on

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sarah Lloyd (@sarah.lloyd.tasmania) on

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sarah Lloyd (@sarah.lloyd.tasmania) on

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sarah Lloyd (@sarah.lloyd.tasmania) on

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sarah Lloyd (@sarah.lloyd.tasmania) on

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sarah Lloyd (@sarah.lloyd.tasmania) on

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sarah Lloyd (@sarah.lloyd.tasmania) on

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sarah Lloyd (@sarah.lloyd.tasmania) on

Погледнете ги овие 26 неверојатни феномени што нема да ви се верува дека се вистински.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар