Погледнете ја величествената галаксија Андромеда од едно швајцарско село

Погледнете ја величествената галаксија Андромеда од едно швајцарско село

Фотографот Сандро Касут живее во едно далечно швајцарско село каде што има неверојатен поглед кон галаксијата Андромеда. Селото Валс, со популација од само 990 жители е најдобрата локација на планетата Земја од каде што можете да ги набљудувате блиските соседи на Млечниот пат. Тоа е и причината поради која Касут и неговиот брат, Маркус, започнале да ја споделуваат својата љубов кон космичката уметност.

Фотографиите што ќе ги видите во продолжение, се снимани во текот на различни сезони и сите подеднакво ни даваат неверојатен поглед кон Андромеда во полн сјај. Таа е најголемата од кластерот галаксии познат како Локалната група (составен од 54 галаксии, меѓу кои и нашата) и се протега на површина од 220.000 светлосни години. Според истражувањата, таа ќе се судри со Млечниот пат за околу 4,5 милијарди години.

И покрај тоа што Андромеда е најблизу до нас, сепак зборуваме за оддалеченост од околу 2,5 милиони светлосни години. Сепак, леќите на Касут успеале да снимат дел од трилионите ѕвезди што се дел од Андромеда, а тоа совршено може да се доживее преку овие неверојатни фотографии. Уживајте!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар