Фасцинантни фотографии од вселената

Фасцинантни фотографии од вселената

Кога работите ќе ви тргнат во погрешна насока, сè што треба да направите е на момент да застанете и да размислите за поголемата слика во животот. После само неколку минути ќе дојдете до застрашувачки, но сепак многу интересен заклучок. Сите ние се наоѓаме на една мала карпа која лебди во вселената, кружејќи околу Сонцето кое се наоѓа во Млечниот пат – нашата галаксија. И не само тоа, туку покрај нашата галаксија постојат милијарди други галаксии, расфрлани насекаде низ универзумот. Можете ли да ја замислите таа големина? Одеднаш проблемите не ви изгледаат толку големи, нели?

Погледнете ги наредниве неколку фасцинантни фотографии кои барем на момент ќе ве оттргнат од секојдневноста и ќе ви покажат малку поинаква реалност од онаа која сите ние сме навикнати да ја гледаме.

Фасцинантни фотографии од вселената

Вселенска станица над Аурора Бореалис

Фасцинантни фотографии од вселената

М42: Во внатрешноста на маглината Орион

Фасцинантни фотографии од вселената

Земјата погледната од вселената

Фасцинантни фотографии од вселената

Феликс Баумгартнер во подготовка да скокне

Фасцинантни фотографии од вселената

Научната платформа за енергија која орбитира околу Земјата

Фасцинантни фотографии од вселената

Млечниот пат над дрвја

Фасцинантни фотографии од вселената

Автопортрет на јапонски астронаут

Фасцинантни фотографии од вселената

Фотографија со долга експозиција на вселенскиот шатл Индевр

Фасцинантни фотографии од вселената

Месечината Европа

Фасцинантни фотографии од вселената

Ласер од огромен телескоп

Фасцинантни фотографии од вселената

Боите на Меркур

Фасцинантни фотографии од вселената

Аурора Бореалис над Националниот парк Тетон

Фасцинантни фотографии од вселената

Хаотична ѕвездена маглa

Фасцинантни фотографии од вселената

Вселена

Фасцинантни фотографии од вселената

Млечен пат, фотографија направена од Дејв Мороу

Фасцинантни фотографии од вселената

Дух во Источната завеса

Фасцинантни фотографии од вселената

Откривајќи ја NGC-3169

Фасцинантни фотографии од вселената

Атлантскиот брег навечер

Фасцинантни фотографии од вселената

Галаксијата Андромеда

Фасцинантни фотографии од вселената

Маглината Коњска главаБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

  1. marko Reply

    mnogo vi e ubava leklamate za vceleni

Остави коментар