Бескрајноста на универзумот минијатуризирана во импресивни фотографии

Да се обидете да ја разберете пространоста на универзумот е застрашувачка задача. Доволно е само да прочитате за растојанието помеѓу Земјата и најблиската ѕвезда или галаксија и вашата глава веднаш ќе почне да ве боли. Токму затоа самата помисла да се минијатуризира нешто толку огромно како космосот е навистина фасцинантно.

Еден корисник на „Reddit“ со име „TheScienceLlama“ го сторил токму тоа. Користејќи го филтерот тилт-шифт во Фотошоп тој креирал прекрасна серија вселенски фотографии. Овие обработени фотографии се разликуваат од оригиналните поради ефектот кој се постигнува со замаглување на одредени делови од нив со кои се симулира подлабока длабочина на полето.

Бескрајноста на универзумот минијатуризирана во импресивни фотографии

Маглината Коњска глава

Бескрајноста на универзумот минијатуризирана во импресивни фотографии

Маглината Рак

Бескрајноста на универзумот минијатуризирана во импресивни фотографии

Кентаур А

Бескрајноста на универзумот минијатуризирана во импресивни фотографии

Галаксијата Митхук

Бескрајноста на универзумот минијатуризирана во импресивни фотографии

Маглината Шлемот на Тор

Бескрајноста на универзумот минијатуризирана во импресивни фотографии

Маглината Молив

Бескрајноста на универзумот минијатуризирана во импресивни фотографии

Галаксијата Тедпол

Бескрајноста на универзумот минијатуризирана во импресивни фотографии

Галаксијата Андромеда

Погледнете ги и наредниве фотографии кои се направени со истиот ефект од страна на друг корисник на „Reddit“ со име „Wattsit“. Доколку сакате да ги имате овие фотографии како десктоп позадини можете да ги симнете од неговиот профил на „Imgur“ во поголема верзија.

Бескрајноста на универзумот минијатуризирана во импресивни фотографии Бескрајноста на универзумот минијатуризирана во импресивни фотографии Бескрајноста на универзумот минијатуризирана во импресивни фотографии Бескрајноста на универзумот минијатуризирана во импресивни фотографии Бескрајноста на универзумот минијатуризирана во импресивни фотографии Бескрајноста на универзумот минијатуризирана во импресивни фотографии Бескрајноста на универзумот минијатуризирана во импресивни фотографии Бескрајноста на универзумот минијатуризирана во импресивни фотографии


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар