библиотека | Кафе пауза

Огромна библиотека која содржи 50.000 книги, но ова место не е само за читателите

Ако сте љубители на книгите и театарот, тогаш ќе го обожавате и ова место.

Неверојатна библиотека во Кина со футуристички дизајн

Библиотеката зафаќа површина од 34.000 метри квадратни и има место за 1,2 милиони книги.

Библиотека околу вратот: Љубителите на книги нема да можат да одолеат!

Тие прават потполно необичен накит со голема симболика, а на старите и отфрлени работи им даваат нов облик и живот.

Сон на сите љубители на книги: Изолирана библиотека скриена во длабочините на шумите

Место што ќе ви дозволи целосно да нурнете во волшебниот свет на книгите без да се грижите дека магијата ќе исчезне поради гласната бучава.

Театар стар 100 години претворен во библиотека од соништата

Во прекрасниот Буенос Аирес, постои библиотека што изгледа поразлично од сè што досега сте виделе.

„Убавицата и ѕверот“ – фотосесија од бајките

Бенџамин Фон Вонг - млад талентиран фотограф, нè остава без здив со најновата фотосесија направена во една од најголемите библиотеки во Австрија и воопшто во светот, Штифт Адмонт.
Датум: 09 јан 2015

12 знаци дека сте вистински вљубеници во книгите и сè што е поврзано со нив

Да, тука се вбројуваат и вашите гласни извици и реакции на она што го читате па затоа сте како чудаци кога читате на плажа.
Датум: 09 окт 2014
, Автор:

Неверојатно детално изработена торта изгледа како внатрешноста на библиотека

Овој дизајн изгледа толку добро што на момент ќе се запрашате дали е вистинит.

Мрежа за читање на која сите деца ќе уживаат

Младите читатели во библиотекава прво си одбираат неколку од нивните омилени приказни и потоа се качуваат на мрежата која виси над родителите, што им дава можност одоздола да припазуваат на нивните деца.

Библиотека во Берлин дизајнирана како човечки мозок

Доколку некогаш се решите да го посетите Слободниот Универзитет во Берлин, тогаш задолжително појдете во неговата ултрамодерна филолошка библиотека.

Прекрасен замок во Калифорнија

Замокот „Hearst“ се наоѓа на централниот брег во Калифорнија и претставува прекрасна историска знаменитост.

Библиотеката за ретки книги и ракописи на Универзитетот Јеил

Денес во оваа библиотека можете да пронајдете над 500.000 ретки книги и неколку милиони рачни записи. Погледнете како таа изгледа.
12