Неверојатна библиотека во Кина со футуристички дизајн

Оваа неверојатна библиотека има 5 ката и се наоѓа Тијанџин, Кина. Библиотеката е дизајнирана од холандската компанија MVRDV во соработка со Институтот за урбано планирање и дизајнирање на Тијанџин. Библиотеката зафаќа површина од 34.000 метри квадратни и има место за 1,2 милиони книги. На средината на библиотеката се наоѓа огромен аудиториум во форма на сфера.

(1)neverojatna-biblioteka-vo-kina-so-futuristichki-dizajn-kafepauza.mk

За изградбата биле потребни 3 години. Библиотеката има читална на приземје, места за седење на средните катови, а на највисокиот кат се наоѓаат канцеларии, сали за состаноци и компјутерски соби.

(2)neverojatna-biblioteka-vo-kina-so-futuristichki-dizajn-kafepauza.mk

Сепак, можеби ќе биде навистина тешко да се учи во оваа библиотека бидејќи неверојатната архитектура постојано ќе ви го одвлекува вниманието.

(3)neverojatna-biblioteka-vo-kina-so-futuristichki-dizajn-kafepauza.mk

(4)neverojatna-biblioteka-vo-kina-so-futuristichki-dizajn-kafepauza.mk

(5)neverojatna-biblioteka-vo-kina-so-futuristichki-dizajn-kafepauza.mk

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар