Слаткар од Русија прави торти достојни за во музеј

Слаткар од Русија прави торти достојни за во музеј

Кога ќе ги погледнете ремек-делата на младиот слаткар Ренат Агзамов, ќе ви стане јасно зошто е толку популарен не само во неговата земја, туку речиси низ целиот свет. Во продолжение погледнете ги неговите торти што сигурно ќе ве остават без зборови.

1. Замок

Слаткар од Русија прави торти достојни за во музеј

Тешко е да се замисли, но оваа торта ја сочинуваат 19.600 различни делови. Слободно можете да изброите 712 прозорци и 9.000 цветови кои вкупно имаат 126.000 ливчиња. Ова е пример за неверојатна уметност.

2. Поларна светлина

Слаткар од Русија прави торти достојни за во музеј

Оваа торта навистина изгледа како поларната светлина. Неверојатно е како Ренат успеал да постигне такво постепено менување на боите.

3. Кристал

Слаткар од Русија прави торти достојни за во музеј

Ова е елегантна торта што изгледа како да лебди во просторот. Декорациите се направени од карамела, а тортата е висока 1,5 метри.

4. Магичен замок

Слаткар од Русија прави торти достојни за во музеј

Оваа торта е неверојатна поради комплексноста на секој „кат“. Осветлувањето е само уште едно ремек-дело.

5. Мароко

Слаткар од Русија прави торти достојни за во музеј

Секој детаљ на оваа торта е одличен – чоколадните фигури, лаковите, столбовите и цветовите. Мароканскиот стил е прикажан со светлите бои. Оваа торта е висока 1,7 метри.

6. Фонтана

Слаткар од Русија прави торти достојни за во музеј

Навистина е тешко да поверувате дека ова дело се јаде. Водата е направена од карамела, а фигурите се направени од чоколадо. Ова е класицизам во најдобра форма. Висината на тортата е 2 метри.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар