Реалистички пејзажи направени само со молив

Гурам Доленјашвили е сликар од Грузија, роден на 9 март 1943 година во градот Кутаиси и најчесто работи во техника со една боја. Тој е прогласен за почесен сликар во Грузија. Од 2004 година е почесен член во руската уметничка академија.

Реалистички пејзажи направени само со моливРеалистички пејзажи направени само со моливРеалистички пејзажи направени само со молив

Многу од неговите дела  претставуваат пејзажи во црно-бела техника, направени со користење на молив или графит, притоа понекогаш внесувајќи надреалистички елементи. Сепак, тој важи за следбеник на традиционалните руски реалисти Иван Шишкин и Јули Клевер.

Реалистички пејзажи направени само со моливРеалистички пејзажи направени само со моливРеалистички пејзажи направени само со моливРеалистички пејзажи направени само со моливРеалистички пејзажи направени само со моливРеалистички пејзажи направени само со моливРеалистички пејзажи направени само со моливРеалистички пејзажи направени само со моливРеалистички пејзажи направени само со моливРеалистички пејзажи направени само со моливРеалистички пејзажи направени само со моливРеалистички пејзажи направени само со моливРеалистички пејзажи направени само со моливРеалистички пејзажи направени само со молив

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

  1. Sunnie SnowDrop Reply

    ОУ МАЈ ГАД!!!
    свака му част !! :O

Остави коментар