Плетен зеленчук

Плетен зеленчук

Автор: Бојана

Љубителите на плетените ракотворби сигурно ќе бидат воодушевени од делата на оваа талентирана Јапонка. Јунг Јунг е родена во 1970 година. Таа вели дека уште како дете сакала да црта и да слика, но првпат започнала да се дружи со иглите за плетење на 11-годишна возраст.

По дипломирањето на Универзитетот за уметност Мусасино во Токио и по работата на различни работни места, одлучува професионално да се занимава со изработка на плетени модни додатоци. Во 2002 година влегува во светот на модата и започнува да работи за јапонскиот дизајнер Ери, сè до 2006 година кога одлучува да ја продолжи кариерата самостојно. Во 2008 година ја објавува нејзината книга „Плетени растенија“ (Ito-ami-plants).

Плетен зеленчук

Во продолжение се неколку од нејзините феноменални дела. Повеќе за нејзината работа може да видите на нејзиниот веб-сајт.

Плетен зеленчукБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

  1. Иви Reply

    Извонредно!

Напиши одговор на Иви Откажи одговор