Прекрасните колоритни полиња со лалиња во Холандија

Прекрасните колоритни полиња со лалиња во Холандија

Благодарение на помошта од пилотот Клејтон Пендер, францускиот фотограф Норман Шкоп направил фантастични фотографии од расцветаните полиња со лалиња, над градот Ана Павловна кој се наоѓа во северна Холандија.

Прекрасните колоритни полиња со лалиња во Холандија

На својот профил на Фликр, Норман има напишано:

„Лалето е прекрасен симбол на Холандија. Многу туристи ја посетуваат оваа земја само за да ги видат многуте колоритни цветови и неверојатниот поглед кон полињата. Сезоната започнува во март со пролетното цвеќе, потоа следат жолтите нарциси. Во април следат зумбулите и лалињата и тие постојат до средината на мај, зависно од временските услови. Подоцна во август, доаѓа времето на гладиолите. Дури и откако ќе заврши пролетта, Холандија сѐ уште претставува еден вид градина, во која цела година можете да уживате во цвеќињата.“

Прекрасните колоритни полиња со лалиња во ХоландијаПрекрасните колоритни полиња со лалиња во ХоландијаПрекрасните колоритни полиња со лалиња во ХоландијаПрекрасните колоритни полиња со лалиња во ХоландијаПрекрасните колоритни полиња со лалиња во ХоландијаПрекрасните колоритни полиња со лалиња во ХоландијаПрекрасните колоритни полиња со лалиња во ХоландијаПрекрасните колоритни полиња со лалиња во ХоландијаПрекрасните колоритни полиња со лалиња во Холандија


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар