Најтрошните куќички во кои живеат луѓето во светот

Најтрошните куќички во кои живеат луѓето во светот

Кога фотографот Стив МекКари тргнал околу светот со намера да ја искаже својата замисла за тоа што претставува домот, се фокусирал на најсиромашните делови на светот, меѓу кои и Македонија.

Најтрошните куќички во кои живеат луѓето во светот

Македонија

Неговата серија фотографии ја нарекол „Таму каде што живееме“. Големата сиромаштија во неговите фотографии нема за цел да покаже колку лошо живеат некои луѓе, туку тие носат многу подлабока порака. Зборуваат дека без оглед на тоа какви се условите за живот, дом претставува местото каде што се луѓето кои ни значат најмногу.

Најтрошните куќички во кои живеат луѓето во светот

Бразил

Најтрошните куќички во кои живеат луѓето во светот

Мавританија

Најтрошните куќички во кои живеат луѓето во светот

Етиопија

Најтрошните куќички во кои живеат луѓето во светот

Шигатсе, Тибет

Најтрошните куќички во кои живеат луѓето во светот

Русија

Најтрошните куќички во кои живеат луѓето во светот

Л‘Аквила, Италија

Најтрошните куќички во кои живеат луѓето во светот

Кабул, Авганистан

Најтрошните куќички во кои живеат луѓето во светот

Шри Ланка

Најтрошните куќички во кои живеат луѓето во светот

Кашмир, Индија

Најтрошните куќички во кои живеат луѓето во светот

Кабул, Авганистан

Најтрошните куќички во кои живеат луѓето во светот

Џодпур, Индија

Најтрошните куќички во кои живеат луѓето во светот

Мароко

Најтрошните куќички во кои живеат луѓето во светот

МалиБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар