Магични илустрации во кои се сретнуваат познатите бајки и мексиканскиот фолклор

Магични илустрации во кои се сретнуваат познатите бајки и мексиканскиот фолклор

Артистката Мирел Ортега има вистинска страст за раскажување приказни. Таа е најмногу фасцинирана од фолклорот и фантазијата – две теми што успеала да ги спои на магичен начин.

Магични илустрации во кои се сретнуваат познатите бајки и мексиканскиот фолклор

Во овој личен проект, Мирел ги сместува ликовите од познатите бајки во нејзиното родно Мексико. Облечени во неверојатна облека и опкружени со предмети со културна симболика, овие илустрации изгледаат волшебно.

Магични илустрации во кои се сретнуваат познатите бајки и мексиканскиот фолклор

Овие илустрации се само неколку од многуте преку кои Мирел креативно покажува почит на нејзиното потекло. Таа ги користи и препознатливите танци и живописните предели на нејзината култура. Уживајте во прекрасните ремек-дела.

Магични илустрации во кои се сретнуваат познатите бајки и мексиканскиот фолклор

Магични илустрации во кои се сретнуваат познатите бајки и мексиканскиот фолклор

Магични илустрации во кои се сретнуваат познатите бајки и мексиканскиот фолклор

Магични илустрации во кои се сретнуваат познатите бајки и мексиканскиот фолклор

Магични илустрации во кои се сретнуваат познатите бајки и мексиканскиот фолклор

Магични илустрации во кои се сретнуваат познатите бајки и мексиканскиот фолклор

Магични илустрации во кои се сретнуваат познатите бајки и мексиканскиот фолклор

Погледнете ги и овие слатки илустрации што ќе ве вратат во детството.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар