Водич за фризури за долга коса

Водич за фризури за долга коса

Автор: Горана Коневска

Имате долга коса која ја негувате, редовно одржувате, потшишувате, но сепак сакате некаква промена. Одењето во салон бара време и средства, кои не сме сите во можност секојдневно да ги одвојуваме, а сепак сите сакаме да изгледаме убаво, привлечно и секогаш со средена фризура.

Водич за фризури за долга коса

За таа цел, погледнете ги следните туторијали, како сами дома да направите фризура и тоа за многу кратко време.

Фризура бр. 1

За права и долга коса (со или без екстензии). Може да се направи за забава, излегување, свадба и сл.

Време: 10-15 минути

Потребно е:

 • четка за коса
 • ластиче (едно или две)
 • неколку тенки шноли
 • 2 прамени/екстензии (не е задолжително)
 • преса (доколку не ви е сосема права косата)

Фризура бр. 2

Претежно за права коса. За на работа и за посвечени моменти.

Време: 10 минути

Потребно е:

Фризура бр. 3

Брза и лесна растурена пунџа. Летна фризура, која одговара за права и за виткана коса. Претежно за неформални излегувања.

Време: 5-10 минути

Потребно е:

 • чешел
 • двоен ластик за коса
 • тенки шноли

Фризура бр. 4

Коњско опавче познато и како фризура на Ким Кардашјан.

Време: 5-10 минути

Потребно е:

 • чешел
 • ластиче
 • ситни ластичиња
 • тенки шноли
 • штипка за коса
 • спреј за коса


 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар