Не можете да ставите крај на честото опаѓање на косата? Пробајте ја оваа маска!

Не можете да ставите крај на честото опаѓање на косата? Пробајте ја оваа маска!

Активните материи со кои е богат пивскиот квасец како протеини, витамини од групата Б и минералите како што се хром, селен, калиум, железо, цинк и магнезиум ја враќаат виталноста на косата и го стимулираат нејзиниот раст. Прашокот од пивски квасец може да се нанесе на косата како маска.

Не можете да ставите крај на честото опаѓање на косата? Пробајте ја оваа маска!

Потребни состојки за 1 апликација:

  • 5 лажици пивски квасец во прав
  • 1 лажица ладно цедено масло (арган, лешник, орев, авокадо, бадем, маслиново…)
  • вода по потреба

Начин на подготовка:

Измешајте го пивскиот квасец и маслото, а потоа додадете доволно вода за да добиете густа смеса. Нанесете ја маската на сува коса, замотајте ја со топла крпа и оставете ја најмалку еден час. Потоа добро исплакнете ја косата и исплакнете со шампон како и обично.

Откако го прочитавте нашиот предлог за маска против опаѓање на косата, можеби ќе сакате да ги прочитате и овие 10 eдноставни совети за да го забрзате растењето на вашата коса.

Извор: sensa.mondo.rs


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар