Бугенвилија: Цвет што носи атмосфера на море во секоја градина

Бугенвилија: Цвет што носи атмосфера на море во секоја градина

Овие темнорозови цвеќиња ќе ѝ дадат допир на тропски предели на секоја градина. Бугенвилијата може да порасне и до 25 метри, а има повеќе од 300 подвида бугенвилија и тие се формирани со вкрстување на јужноамерикански видови. Најчесто имаат темнорозова нијанса, но со вкрстувањето се создале и жолти, портокалови и црвени цветови.

Бугенвилија: Цвет што носи атмосфера на море во секоја градина

Како да одгледувате бугенвилија?

Бугенвилијата може да се сади кон крајот на пролетта или почетокот на летото, па токму сега е идеално време за тоа. Сака многу сончеви места и може да издржи температури и над 35 Целзиусови степени.

Затоа, таа често е украс на медитеранските градини, каде што може да се одгледува по ѕидовите на куќата, на оградите и на верандата. Ако не ѝ обезбедите поддршка, таа едноставно ќе се шири по земјата и ќе создаде еден вид „тепих“.

Сепак, ова растение може да го одгледувате и во саксии за да можете да го внесете дома штом ќе се појават првите знаци на есен. Кога температурата паѓа под 12 Целзиусови степени, растението може да ги изгуби лисјата.

Големата предност на бугенвилијата е тоа што поднесува суша многу добро, па затоа не треба да се наводнува често. Освен тоа, прекумерното наводнување може да доведе до гниење на коренот.

Бугенвилијата обично цвета кон крајот на пролетта и почетокот на летото, но редовното отстранување на исушените цветови може да го поттикне цветањето и таа да биде раскошна, па не е невообичаено цветањето да трае до крајот на летото.

Бугенвилијата ќе го покаже своето најдобро руво во текот на четвртата и петтата година од растот, а ако сакате да ја споделите со пријателите, може многу лесно да се размножи со сечење.

Бугенвилија: Цвет што носи атмосфера на море во секоја градина

Бугенвилија: Цвет што носи атмосфера на море во секоја градина

Бугенвилија: Цвет што носи атмосфера на море во секоја градина

Бугенвилија: Цвет што носи атмосфера на море во секоја градина

Бугенвилија: Цвет што носи атмосфера на море во секоја градина

Бугенвилија: Цвет што носи атмосфера на море во секоја градина

Бугенвилија: Цвет што носи атмосфера на море во секоја градина

Прочитајте и за ранункулусот – цвеќе што во вазната ќе остане свежо со денови.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар