Ранункулус – цвеќе што во вазната ќе остане свежо со денови

Ранункулус – цвеќе што во вазната ќе остане свежо со денови

Ранункулус или лутиче е цвеќе што ќе ве маѓепса со својата убавина и со цветовите што изгледаат како да се направени од најмеката хартија.

Ранункулус – цвеќе што во вазната ќе остане свежо со денови

Постојат неколку стотици видови цвеќиња ранункулус, а повеќето од нив цветаат во средината на пролетта или во доцна пролет. Овој цвет плени со своите живописни бои, а поради убавината, се споредува со розата и со божурот.

Слоевите тенки ливчиња можеби изгледаат кревко, но ранункулусот е многу цврст цвет. Ставете го во вазна и овој цвет ќе остане свеж со денови. Секој ден ќе ве воодушевува со отворањето на своите ливчиња и со богатството на бои скриени во него.

Поради раното цветање, ранункулусот може да се сади во саксии и да се чува во затворен простор. Во тој период е најдобро да го ставите на прозорец свртен кон југ или запад, а температурата од околу 13 Целзиусови степени ќе биде идеална за него. Во рана пролет, ова растение постепено се приспособува на надворешните услови, така што можете да го чувате надвор подолго и подолго секој ден и да го внесете внатре пред да падне мрак. Ова цвеќе се сади на отворено во средината на мај.

За успешно засадување на ранункулусот, важно е да ја збогатите земјата со хумус или со купена почва и да обрнете внимание на наводнувањето – почвата треба да биде влажна, но не премногу.

Ранункулус – цвеќе што во вазната ќе остане свежо со денови

Ранункулус – цвеќе што во вазната ќе остане свежо со денови

Ранункулус – цвеќе што во вазната ќе остане свежо со денови

Ранункулус – цвеќе што во вазната ќе остане свежо со денови

Ранункулус – цвеќе што во вазната ќе остане свежо со денови

Ранункулус – цвеќе што во вазната ќе остане свежо со денови

Ранункулус – цвеќе што во вазната ќе остане свежо со денови

Ранункулус – цвеќе што во вазната ќе остане свежо со денови

Погледнете ја оваа точкеста бегонија што ќе ве освои на прв поглед.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар