Вистински хит: Точкеста бегонија што ќе ве освои на прв поглед

Вистински хит: Точкеста бегонија што ќе ве освои на прв поглед

Иако бара многу внимание, целиот труд ќе ви се врати со гордо позирање пред погледите на другите. Точкестата бегонија (Begonia Maculata) е бразилски тропски вид кој бара места под сенка, и во затворен простор и на отворено.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Garden King (@gardenkinglondrina)

Поради прекрасните листови со точки, многу дизајнери ја вметнаа бегонијата во уредувањето на ентериерот. Точките никогаш не излегуваат од мода, а на ова растение, белите точки му даваат дополнителен шарм бидејќи се со различна големина, па не е ни чудо што неодамна стана толку популарно што сите го сакаат. Оваа бегонија цвета на крајот на зимата и во рана пролет – во февруари, март и април.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sᴛᴇᴘʜᴀɴʏ (@mamzelle_bulbe)

Потребни ѝ се многу индиректна светлина и влажна почва богата со хумус, но не треба да се наводнува многу во текот на зимските месеци. Треба да се прихранува на секои две недели, од пролет до есен.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Chácara Tropical (@chacaratropical)

Не треба да ја чувате на директна сончева светлина, туку да ѝ обезбедите дискретна светлина.

Прочитајте на кое растение на кое не му треба почва за раст и развој.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар