Плишено растение што ќе го украси секој ентериер

Плишено растение што ќе го украси секој ентериер

Инстаграм не престанува да биде преплавен со прекрасни растенија, особено со необични и ретки што едвај чекаме да ги истражиме. Едно од нив е Sinningia leucotricha или Бразилски еделвајс, кое припаѓа на семејството сукуленти.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by American Family (@houseplant_af)

Ова растение има прекрасни сребрени лисја што можат да пораснат до 15 цм во висина и 10 цм во ширина. Има розови цветови што се појавуваат кон крајот на пролетта и почетокот на летото и тогаш ова растение е најубаво. Потоа, лисјата и цвеќињата паѓаат и тоа мирува неколку месеци, а потоа повторно почнува да цвета. Почвата секогаш треба да биде влажна, но не премногу и треба да го чувате ова растение на полуосветлено место.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @succerhunter

Плишените сребрени листови се она што привлекува најмногу, но внимавајте да не ги наводнувате неговите лисја, туку само почвата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Plant hobbyist (@ms_plant)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Carolyn 💚🌿 (@h_is_for_hoya)

Погледнете ги и овие дијамантски сукуленти – растение со уникатен изглед што е лесно за одгледување.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар