Дијамантски сукуленти: Растение со уникатен изглед што е лесно за одгледување

Дијамантски сукуленти: Растение со уникатен изглед што е лесно за одгледување

Љубителите на сукуленти секогаш се радуваат кога ќе додадат некои нови примероци во својата колекција, а оној што ќе се истакне со својот уникатен изглед се нарекува Haworthia cooperi или проѕирен или дијамантски сукулент.

Дијамантски сукуленти: Растение со уникатен изглед што е лесно за одгледување

Овој сукулент потекнува од Јужна Африка. Има ситни, месести лисја кои растат во розети и се делумно проѕирни, а тоа му дава уникатен изглед на растението.

Токму поради изгледот на лисјата се нарекува дијамантски сукулент, а цвета во пролет и лето. Сака многу светли простории, но не сака директна сончева светлина. Во својата природна средина, најчесто се наоѓа во сенка на дрвја, карпи или други предмети.

Најдобро е да го чувате на прозорецот, каде што ќе има барем три до четири часа силна светлина во текот на денот.

Иако претпочита високи летни температури, тоа успева и на поладни температури од околу 10 Целзиусови степени. Сепак, проверете дали температурата на која се наоѓа не е пониска од 4 Целзиусови степени бидејќи може да замрзне.

Што се однесува до наводнувањето, наводнувајте го сукулентот обилно и рамномерно во текот на летните месеци. Почвата мора да биде целосно сува помеѓу наводнувањата.

Во текот на зимските месеци, доволно е да го наводнувате растението еднаш месечно.

Прихранувајте го во лето, но не и во зима. Садот во кој е засаден сукулентот треба да има дренажни дупки.

Ова растение не бара многу внимание, а најмногу треба да обрнете внимание на прекумерното наводнување. Никогаш не треба да биде во премногу вода подолго време бидејќи тоа може да ги оштети неговите корени.

Ако неговите лисја станат жолти или бели, тоа е знак дека е премногу изложено на директна сончева светлина. Од друга страна, ако неговите лисја почнат да избледуваат, тоа значи дека не добива доволно светлина.

Дијамантски сукуленти: Растение со уникатен изглед што е лесно за одгледување

Дијамантски сукуленти: Растение со уникатен изглед што е лесно за одгледување

Дијамантски сукуленти: Растение со уникатен изглед што е лесно за одгледување

Дијамантски сукуленти: Растение со уникатен изглед што е лесно за одгледување

Дијамантски сукуленти: Растение со уникатен изглед што е лесно за одгледување

Погледнете го и овој прекрасен розов сукулент кој е познат и како планинска роза.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар