Прекрасен розов сукулент кој е познат и како планинска роза

Прекрасен розов сукулент кој е познат и како планинска роза

Сукулентите бараат малку поголема количина светлина, па затоа е најдобро да ги чувате близу до прозорците. Бидејќи спаѓаат во истата група растенија како и кактусите, сукулентите задржуваат вода во лисјата, стеблото и коренот, па затоа не им треба често наводнување.

Има толку многу различни видови сукуленти што веројатно ќе ви биде тешко да се одлучите за само еден вид. Сукулентите доаѓаат во три бои: сива, сина и розова. Прекрасните сини сукуленти буквално ги обожаваме и може да ги одгледува секој почетник. Денес ќе ви споделиме неколку прекрасни фотографии од розови сукуленти или Greenovia dodrantalis, а познати и како планинска роза.

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Anis Salma (@lillipot1)

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Christine (@chubbylittleleaves)

Прочитајте кои се најголемите грешки што ги правите при одгледувањето кактуси и други сукуленти.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар