Најголемите грешки што ги правите при одгледувањето кактуси и други сукуленти

Најголемите грешки што ги правите при одгледувањето кактуси и други сукуленти

Како пустински растенија, на сукулентите им треба многу светлина за да успеат. Сепак, поради нивната репутација на жилави домашни растенија, луѓето знаат како да ги лишат од најважните услови за живот, па на крајот изумираат. Иако се лесни за одгледување, тоа не значи дека можете да ги оставите сукулентите на прозорецот или на масата и целосно да ги заборавите. Иако сукулентите се отпорни, сепак им треба малку внимание за да успеат. За да им дозволите да напредуваат совршено без многу мака, обрнете внимание на овие 5 најчести грешки и избегнете ги:

Најголемите грешки што ги правите при одгледувањето кактуси и други сукуленти

1. Саксии без дупки

Сукулентите изгледаат убаво во шарена саксија, но ако нема дупки на дното, ви се заканува катастрофа. Повеќето сукуленти претпочитаат посува почва, но користењето саксија без дупки ги зголемува шансите за гниење бидејќи вишокот вода ќе се смести на дното на садот и буквално ќе ги удави корените на вашето растение.

Сукулентите треба да се садат во саксии со дренажни дупки кои се помали од украсните саксии без дупки што сакате да ги користите. Користите смеса од земја направена за сукуленти и кактуси. За време на наводнувањето, извадете го растението од декоративниот сад и вратете го откако ќе се исцеди вишокот вода.

2. Прскање наместо наводнување

Бидејќи на сукулентите не им треба многу вода за да преживеат, може да помислите дека прскањето е добар начин за одржување на растението. Но, не е така. Прскањето на лисјата е одлично за растенија кои ја ценат дополнителната влага, како многу папрати и други тропски видови одгледувани во затворени простории. Но, прскањето на сукулентите може да гi оштети, па дури и да предизвика гниење.

3. Премногу малку вода

Точно е дека повеќето сукуленти може да преживеат неколку недели, па дури и еден месец без вода, но тоа не значи дека тие никогаш не треба да се наводнуваат или дека можат да се справат со само неколку капки. Сукулентите ја преживуваат сушата со складирање вишок вода во нивните лисја или трње, а понекогаш и во коренот, но ако честопати ги оставате растенијата без вода неколку недели, тие можат да почнат да се намалуваат и да им паднат лисјата.

Наместо тоа, обрнете внимание на почвата – кога е сува, време е да ги наводните. Проверете со врвовите на прстите – ако чувствувате влага, сепак имате време, но ако почвата е сува – наводнете го растението веднаш.

4. Недостаток на светлина

Бидејќи се пустински растенија, на сукулентите им треба многу силна, па дури и директна светлина за да напредуваат. Сепак, поради нивната репутација за отпорни домашни растенија, се чини дека тие можат да преживеат секаде, дури и во темни простории без многу природна светлина.

Сепак, без доволно светлина, тие честопати ја губат бојата и почнуваат да ги издолжуваат лисјата или трњето за да најдат светлина. Кога купувате растение, проверете колку светлина му треба и потоа приспособете се на неговите потреби.

5. Премногу сукуленти во иста саксија

Фотографиите често покажуваат прекрасни аранжмани на сукуленти, дури и натрупани едни на други, но ваквото садење нема да им ги обезбеди потребните услови за раст и развој.

Сукулентите можат да се справат со тесен простор за раст подобро од повеќето растенија, но ако имате еден куп збиени заедно, со текот на времето ќе почнат да се натпреваруваат за ресурсите како што се вода и хранливи материи во почвата. Покрај тоа, избегнувајте садење сукуленти со други растенија кои имаат сосема поинаква потреба за нега.

Погледнете ги овие 5 розови домашни растенија за кои нема да верувате дека се вистински.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар