5 розови домашни растенија за кои нема да верувате дека се вистински

5 розови домашни растенија за кои нема да верувате дека се вистински

Розовата боја е меѓу омилените и има толку многу начини како да ја додадете во вашиот дом. Без разлика дали тоа би било розов мебел, ѕидови или пак домашни растенија. Да, точно е. Постојат розови домашни растенија кои изгледаат совршено во секоја просторија.

Аглаонема

Ова кинеско растение не само што ова растение е толку убаво, туку НАСА всушност го смести на топ 10-те листа на растенија за чист воздух. Ова растение има природна способност да ги отстрани бензенот и формалдехидот од воздухот.

5 розови домашни растенија за кои нема да верувате дека се вистински

Фитонија

Ова растение е познато како нервно растение кое може да има бели или розово лисја на кои се исцртани вени. Тоа го прави листот да изгледа како мозаик.

5 розови домашни растенија за кои нема да верувате дека се вистински

Калатеја

Врвовите на големите листови на ова растение растат на крајот на долгите стебла и имаат розови линии. Додека дното на листовите е во црвеникаво виолетова нијанса.

5 розови домашни растенија за кои нема да верувате дека се вистински

Хипоестес

Ова точкасто растение расте наjдобро во простории со слаба осветленост. Лесно е за одгледување и изгледа преубаво во секоја затворена просторија.

5 розови домашни растенија за кои нема да верувате дека се вистински

Традескација

Ова растение изгледа најубаво во висечки саксии. Неговите убави розови и зелени лисја растат најдобро во простории со голема осветленост и висока влажност.

5 розови домашни растенија за кои нема да верувате дека се вистински

Прочитајте и како да го продолжите животот на орхидејата со помош на кора од банана?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар