Докажани начини што ќе ѝ помогнат на вашата врска да се движи во вистинската насока

Докажани начини што ќе ѝ помогнат на вашата врска да се движи во вистинската насока

Новинарката Хелен Томсон во својата книга „Оваа книга би можела да ти го поправи животот“ собра научно докажани совети што ќе ви помогнат да изградите среќна и стабилна врска. Во продолжение прочитајте некои од нив.

Докажани начини што ќе ѝ помогнат на вашата врска да се движи во вистинската насока

Пијте во исто време

Кога сте на состанок, запомнете дека им судите на другите повеќе според нивниот изглед и говорот на телото, отколку според она што го зборуваат. Се проценува дека некој што само го запознавте, создава впечаток за вас и тоа 55% според изгледот и говорот на телото, 38% според начинот на зборување и само 7% според она што го зборувате.

За да оставите добар прв впечаток, не прекрстувајте ги рацете над градите. Огледалото на нечие однесување, како, на пример, пиење во исто време, помага да создаде склоност.

Користете кратки зборови

Кога од непознати парови било побарано да се гледаат едни со други во очи, нивните чувства на блискост нагло се зголемиле, во споредба со ситуацијата кога тие се погледнале едни во други во рацете.

Контактот со очи во мозокот ги активира областите одговорни за награда и задоволство. Но, не гледајте некого премногу долго во очи или ако тој не ве гледа бидејќи тоа може да биде непријатно за некого.

Додека се обидувате да го водите разговорот, користете кратки зборови за да ве охрабрат да го продолжите разговорот, како што се „во ред“, „продолжи“, „интересно“ и слично.

На тестовите спроведени во реалниот свет, покажано е дека луѓето кои поттикнуваат разговор на овој начин се етикетирани како попривлечни.

Преминете преку разнишан мост

Многубројни научни истражувања покажаа дека споделувањето драматичен настан со некого ги зголемува шансите за раѓање романтични чувства кон таа личност. Ова е затоа што постои силна врска во мозокот помеѓу вознемиреноста, возбудата и привлечноста.

Во класичното психолошко истражување „разнишан мост“, мажите и жените ја означија средбата на вистински разнишан мост како повозбудлива и поромантична од средбата на стабилно тло. Истиот ефект ќе го добиете кога ќе се сретнете во забавен парк.

Гледајте трилери и хорор-филмови

Слично на претходниот случај, голема е веројатноста дека некој ќе ви се допадне ако сте психички стимулирани, на пример, додека гледате трилер или хорор-филм, во споредба со некој потивок филм. Теоријата вели дека мозокот погрешно го чита налетот на адреналин, кој го добивате од опасност или паника, како возбуда од привлечност.

Обидете се да го забраните сексот

Сексот го комплицира начинот на кој го гледате потенцијалниот партнер. По сексот, мозокот ослободува окситоцин така што добивате топло чувство на љубов и поврзаност со партнерот. Но, ако станува збор за секс за една вечер, тоа може да ви предизвика привремени чувства на вљубеност во некој што е сосема погрешен за вас.

Користете кондоми пред бракот

Жените кои земаат таблети за контрацепција често преферираат мажи кои имаат гени слични на нивните. Така, жените кои пијат таблети ризикуваат да изберат партнер за кого нема да ги имаат истите чувства откако ќе престанат да користат ваков вид контрацепција.

Затоа, добро е да престанете да користите хормонална контрацепција пред да одлучите да стапите во брак, само за да бидете сигурни дека хемикалиите не ви создале лажни чувства.

Никогаш немојте да бидете супериорни

Постојат четири работи што најмногу ја уништуваат врската: презир, супериорност, критика и емотивно повлекување. Најлош е презирот, кој вклучува директни навреди и сарказам, а најсигурен знак дека бракот е при крај е супериорноста, односно чувството дека сте подобри од партнерот.

Издржете го вашиот циклус до крај

Привлечноста варира за време на менструалниот циклус. Мажите откриваат дека женските мириси се попривлечни кога се приближува овулацијата и во тоа време тие се поинтимни со партнерите. Пред овулацијата, жените претпочитаат карактеристики на мажественост, додека во другите фази тие ѝ даваат поголемо значење на стабилноста.

Прифатете ги лошите изговори

Последната тајна на успехот е како се смирите. Оние во успешни врски ќе забележат кога работите не се во ред и ќе се обидат да ја поправат ситуацијата. Оние кои прифаќаат обид да ја поправат ситуацијата, колку и да е лоша, најверојатно ќе останат заедно отколку оние кои нема да го прифатат направениот гест.

Прочитајте кои 10 работи треба да се случат за да се заљубат две личности.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар