Пченкарен леб: Најгуглан рецепт за 2020 година, а еве како да го направите и вие!

Пченкарен леб: Најгуглан рецепт за 2020 година, а еве како да го направите и вие!

Интересен е списокот со најпопуларните јадења на интернет-пребарувачите во 2020 година. За една година обележана со земјотреси, пандемии, социјално растојание и во која поминувавме многу време дома, се чини дека најинтересно ни беа добро познатите јадења како пица, лазања, ќофтиња, мусака, леб и палачинки.

Пченкарен леб: Најгуглан рецепт за 2020 година, а еве како да го направите и вие!

На списокот се наоѓа и кафето Далгона по кое полудевме сите во првиот дел од годината, но овој рецепт за пченкарен леб е најгугланиот рецепт за 2020 година.

Потребни состојки:

  • 300 г пченкарно брашно
  • 240 милилитри зовриена вода
  • 1 лажичка сол
  • 1 лажичка пченкарно масло
  • 150 г пченично интегрално брашно
  • лешници

Начин на подготовка:

  1. Турете ја зовриената вода во пченкарното брашно. Во друг сад измешајте ги солта, маслото и пченичното интегрално брашно и додајте ги во пченкарното брашно. Додајте вода и направете густа смеса.
  2. Истурете ја смесата во плех за печење и печете околу 30-40 минути во загреана рерна на 180 °С.
  3. Ако сакате, можете да додадете исечкани печени лешници во тестото пред печење.

Пробаjте го и овој рецепт за чоколаден пудинг без шеќер и брашно од кој ќе бидете сити половина ден.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар