Чоколаден пудинг без шеќер и брашно од кој ќе бидете сити половина ден

Чоколаден пудинг без шеќер и брашно од кој ќе бидете сити половина ден

Пудингот што не се готви е идеален за брз појадок или брза вечера, а најдобро од сè е што можете да јадете онолку колку што сакате. Без разлика дали избегнувате шеќер и брашно затоа што сакате да изгубите тежина или ви треба дополнителна доза протеини, овој пудинг е идеален десерт за вас. Благодарение на високиот гликемиски индекс, ќе поминат неколку часа пред да огладните.

Чоколаден пудинг без шеќер и брашно од кој ќе бидете сити половина ден

Потребни состојки:

 • 1/2 авокадо
 • 1 лажица лешници
 • 1 лажица чиа семе
 • 1/2 лажиче семе од сусам
 • 1 лажичка семки од тиква
 • 1/2 лажиче цимет
 • 1/2 лажица путер од кокос
 • 3 лажички какао
 • 1 зрела банана
 • 2 лажички мед или агавин сируп по желба
 • црно чоколадо за украсување

Начин на подготовка:

1. Потопете го чиа семето во половина чаша топла вода.

2. Преполовете го авокадото, извадете ја коската и излупете го.

3. Измешајте ги лешниците, семето од сусам, семките од тиква и измешајте ги во мелница за кафе или со миксер.

4. Додајте ги бананата, авокадото, омекнатиот путер, чиа семето со водата и циметот и мешајте во миксер или блендер најмалку една минута за да го направите пудингот колку што е можно повеќе кремаст.

5. Додавајте вода додека не ја добиете посакуваната густина. Украсете со рендано чоколадо.

Совет: Можете да ги замените лешниците со бадеми или ореви, а семињата можете да го изберете по желба. Ако немате авокадо, може да употребите двојно поголема количина путер од кокос.

Погледнете како да направите супа од сладок компир и црвена леќа.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар