Ако обожавате психолошки трилери тогаш оваа книга ќе ја прочитате во еден здив!

Ако обожавате психолошки трилери тогаш оваа книга ќе ја прочитате во еден здив!

Иако секој слободен момент го поминуваме пред ТВ-екранот, уживајќи во огромните филмски и сериски наслови, речиси ништо не може да се спореди со светот на книгите. Ако барате наслов што нема да го испуштите од рака и чии букви ќе ги проголтате во еден здив, тогаш ја имаме вистинската книга за вас!

Ако обожавате психолошки трилери тогаш оваа книга ќе ја прочитате во еден здив!

Сигурни сме дека од сите прочитани книги досега, само неколку се длабоко врежани во вашата меморија. Една таква книга е „Немата пациентка“, од Алекс Мајклидис. Тоа е психолошки трилер со само позитивни критики зад себе, најмногу благодарение на крајот што сигурно нема да можете да го претпоставите додека читате.

Заплетот на книгата е исто така уникатен и сè започнува со доаѓањето на форензичкиот психотерапевт Тео Фабер во строго чуваниот форензички оддел во северен Лондон. Таму ја запознава сликарката Алисија Беренсон, која беше осудена за убиството на нејзиниот сопруг. Вечерта на убиството, полицијата ја пронашла Алисија во близина на телото на нејзиниот сопруг во психички нарушена состојба, а од доказите останале само нејзините отпечатоци од прстите на пиштолот. Бидејќи беше обвинета за убиство на нејзиниот сопруг, Алисија веќе шест години не изговори ниту еден збор, што предизвика голема љубопитност кај Тео Фабер, кој се обидува да најде одговор на прашањето: зошто Алисија одби да зборува?

Ако обожавате психолошки трилери тогаш оваа книга ќе ја прочитате во еден здив!

Можеби ќе сакате да ја прочитате и Ќерката на часовничарот“.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар