Загатка: Четворица соседи прават 4 добри дела

Четворицата пријатели Алек, Јанко, Крсте и Ристе одлучиле секој од нив да направи по едно добро дело кон некоја постара личност во соседството: г-ѓа Николова, г-ѓа Лутенкова, г-ѓа Бојковска и г. Велимир. Можете ли да заклучите кој на кого му ги чистел прозорите, го шетал кучето, му испазарил продукти или му ја однел колата на перење.

zagatka-chetvorica-sosedi-pravat-4-dobri-dela-kafepauza.mk

Еве ги насоките:

1. Тројца од четворицата пријатели се Алек, оној кој ја пере колата и оној кој му помага на господин Велимир.
2. Госпоѓа Лутенкова не барала да ѝ купуваат продукти.
3. Алек не чисти прозори, а Јанко не ѝ помага на г-ѓа Лутенкова.
4. Г-ѓа Бојковска нема потреба од чистење на прозорите, а Крсте ниту чисти прозори ниту ја пере колата.
5. Г-дин Велимир не барал перење кола ни чистење прозори.
6. На г-ѓа Бојковска не ѝ помага Алек.
7. Ристе не чисти прозори.

  • Решение:

    Алек го шетал кучето на г-ѓа Лутенкова, Јанко ѝ ги исчистил прозорите на г-ѓа Николова, Крсте испазарил за г. Велимир, додека Ристе и го испрал автомобилот на г-ѓа Бојковска.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

  1. mise Reply

    kolku glupo e postavena zadacata

Остави коментар