Не морате да бидете гении за да ги решите овие интересни загатки - Part 2

Не морате да бидете гении за да ги решите овие интересни загатки

1. Градби

Не морате да бидете гении за да ги решите овие интересни загатки

Според загатката, шивачкиот бутик е на крајот на улицата (6-та по ред). Има 3 градби помеѓу шивачкиот бутик и пекарата и 2 градби помеѓу шивачкиот бутик и салонот за убавина. Ова значи дека пекарата е 2-ра, а салонот за убавина е 3-та градба. Има 2 градби помеѓу продавницата за играчки и студиото за тетовирање. Ова значи дека тие се или 1-ва или 2-ра градба. Продавницата за домашни миленици е 5-та. Знаеме дека продавницата за играчки се наоѓа помеѓу 2 градби. Тоа значи дека е 4-та, додека студиото за тетовирање е прво. Градбите се по овој редослед – студио за тетовирање, пекара, салон за убавина, продавница за играчки, продавница за домашни миленици и шивачки бутик.

Бидејќи продавницата за играчки се наоѓа до градбата која треба да се поправи прва, тоа е салонот за убавина.

2. Мачки

Од 20 мачки има:

  • 3 црвени мачки со шарени опашки што фаќаат глувци и немаат болви.
  • 5 бели мачки со болви и шарени опашки што не фаќаат глувци.
  • 2 кафеави мачки со болви кои фаќаат глувци и немаат шарени опашки.
  • 1 црвена мачка која сака да фаќа глувци и нема болви.
  • 4 црвени мачки со шарени опашки кои имаат болви. Тие се и одлични во фаќањето глувци.
  • 5 црвени мачки со шарени опашки и болви кои сакаат да фаќаат риби.

3. Убиство

Ако Џенифер била толку долго во базенот, кожата на нејзините дланки би била збрчкана.

4. Карти

Со дадените услови, картите би изгледале вака.

Не морате да бидете гении за да ги решите овие интересни загатки

Обидете се да ги решите и овие загатки што ќе ги подобрат вашите мисловни способности.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар