Колкави се платите на најпознатите светски лидери?

Платите на луѓето често се менуваат. Дури и пријателите и колегите не брзаат да ја споделат сумата што ја добиваат. Но, платите на претседателите и премиерите се далеку од тајна. Ако сте љубопитни, погледнете колкави се платите на некои од најпознатите светски лидери.

1. Доналд Трамп, претседател на САД – 0,79 евра годишно

Колкави се платите на најпознатите светски лидери?

Доналд ја одбил претседателската плата од 320.000 евра годишно изјавувајќи дека ќе зема по 1 долар, односно 0.79 евра за секоја работна година бидејќи како претседател мора да биде исплатен па тоа е најниската сума што може да се земе. Богатството на претседателот изнесува речиси 3 милијарди евра, па може да си го дозволи ова. Пред Трамп, Херберт Хувер и Џон Ф. Кенеди работеле без плата. Минималната месечна плата во САД е 926 евра.

2. Петро Порошенко, претседател на Украина – 9.760 евра годишно

Колкави се платите на најпознатите светски лидери?

Според Форбс, Порошенко е 6-тиот најбогат човек во Украина. Неговото богатство изнесува 1,2 милијарди евра. Минималната месечна плата во Украина е 106 евра.

3. Си Ѓинпинг, претседател на НР Кина – 16.300 евра годишно

Колкави се платите на најпознатите светски лидери?

Си Ѓинпинг ја зема истата плата од 2015 година кога била зголемена за 62%. Лидерот, неговата сопруга и ќерка му немаат никакви бизниси, но богатството на неговите блиски роднини е проценето на околу 370 милиони евра. Минималната месечна плата во Кина е од 120 до 240 евра и зависи од законите на секоја провинција.

4. Саули Нинисто, претседател на Финска – 117.000 евра годишно

Колкави се платите на најпознатите светски лидери?

Претседателот на една од најбогатите држави на светот, кој е избран и за втор мандат, годишно заработува 117.000 евра. Минималната плата во Финска не е одредена од никаков закон, па според разни извори изнесува отприлика 1.600 евра.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар