Италијанско село на виното каде што следната година може да ве пречека забава секој ден

Италијанско село на виното каде што следната година може да ве пречека забава секој ден

Доброто вино е една од најважните работи за Италијанците, па затоа тие излегоа со убава идеја оваа година на селото Бароло да му дадат титула „Citta del Vino“ или да го наречат град на виното.

Италијанско село на виното каде што следната година може да ве пречека забава секој ден

Одлуката е донесена од националното здружение „Citta del Vino“, кое обединува различни градови низ италијанскиот регион со цел да го промовира и заштити квалитетот на италијанското вино и местото на потекло. Здружението одлучи да ја додели оваа титула во оваа година за 2021 година, а селото Бароло беше прогласено за победник.

Бароло се наоѓа во Пјемонте и иако нема повеќе од седумстотини жители, тоа е родено име на истоименото црвено вино Бароло. Географски, Бароло има место на кое многумина би биле љубоморни, со оглед на тоа што се наоѓа во средината на ридот Ланге, кој е на списокот на светско наследство на УНЕСКО од 2014 година.

За да ја освои титулата, Бароло мораше да победи шест други градови, претставувајќи богат календар на настани за следната година. Општата тема ќе биде патување низ времето, објаснува Тицијано Гаја, член на Фондацијата Бароло. Тој детално објасни како сите иницијативи и настани ќе се вртат околу идејата за повторно откривање на прославите како што биле некогаш, но и сеќавањето на сите оние кои придонеле за културата на виното во Бароло.

На овој начин, ќе се промовираат винската култура и винскиот туризам, но исто така ќе се потенцираат вредностите на одржливост и еколошката свест. Како и да е, идејата звучи одлично и се надеваме дека следната година ќе започне полесно да се патува, така што патот ќе не однесе до Бароло!

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de ! IG⊕PIEMONTE® (@ig_piemonte)

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Chantal Bonacini (@chanty_bi)

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Laurentiu P (@laur.ptr)

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Valentin Zaccardo (@vzaccardo)

Прочитајте за овој живописен етно двор во Босна и Херцеговина каде што ќе заборавите на сите проблеми.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар